Стимулират производството на инсулин, увреждат ретината
Снимка: Shutterstock
Прекомерната консумация на някои храни може силно да навреди на зрението. Има обаче и такива, които са му от помощ.
За тях разказва д-р Екатерина Бурляева пред medikforum.ru.
Бял хляб
В пшеничения хляб има много нишесте, което принуждава задстомашната жлеза да произвежда по-голямо количество инсулин. Високата концентрация на инсулин в кръвта се отразява негативно на очите и води до развитие на късогледство.
Алкохол и кафе
Прекомерната консумация на кафе и алкохол води до съдови спазми, които нарушават доброто кръвообращение в окото.
Готова храна с консерванти
Готовите храни, в които има твърде много добавки, оцветители, ароматизатори, овкусители и консерванти не са ползени за здравето. В това число увреждат и зрението.
Тестено и сладко
Секрецията на инсулин се увеличава, ако твърде често консумираме продукти, които съдържат рафинирана захар, бяло брашно, полиран ориз. И това директно уврежда ретината.
Сол
Нормата на ден не бива да превишава 6 грама. Защото солта задържа вода в организма и повишава вътреочното налягане. Това допринася за развитие на катаракта.
Най-полезни да очите са мазните риби
Скумрия, сальотка, сьомга ... съдържат много витамин А, а също така и полезни ненаситени мастни киселини и антиоксиданти, които нормализират работата на очите и на нервната система.
Добре е тези риби да присъстват 2-3 пъти седмично в менюто. Консумацията им ще помогне за съхраняване на остротата на зрението до късна възраст и може да предпази от дегеративни заболявания на ретината.
В менюто е добре да бъдат включени още: масло, яйца, боровинки, моркови, чушки, спанак, брюкселско зеле. Те са особено полезни и за зрението.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари